هاچین چگونه شکل گرفت ؟


هاچین در ابتدا بنا بر تقاضای خانواده‌های چمرانی و براساس نیاز به وجود فضایی فرهنگی و مذهبی برای انتخاب کتاب و اسباب‌بازی کودک شکل گرفت و کم‌کم این ضرورت حس شد که این فعالیت‌ها گسترده‌تر شود و شکل منسجم‌تری به‌خود بگیرد.
تقاضاهای زیاد خانواده‌های مذهبی و مجامع فرهنگی برای ارائه کالاهای فرهنگی مناسب برای کودکان، هاچین را به‌سمت تولید و مونتاژ اسباب‌بازی‌ها و انتشار کتاب‌های کودک برد و در اولین قدم‌ها اقدام به تولید بقچه‌خجی اربعین کرد. بقچه‌ی اربعین پیشنهاد بازی و سرگرمی برای خانواده‌هایی بود که با کودکان‌شان در سفر اربعین شرکت می‌کردند.
از سال ۹۵ تاکنون هاچین تولیدات اسباب‌بازی و کتاب‌های مختلفی داشته و گاهی اسباب‌بازی‌های موجود در بازار را با افزودن ارزش افزوده‌های تربیتی ارائه می‌دهد.
تیم پنج‌نفره‌ی انتخاب اسباب‌بازی و کتاب که از باتجربه‌ترین نیروهای حسینیه کودک شهید چمران هستند، به‌صورت ماهانه محصولات حوزه‌ی کودک را بررسی می‌کنند و هرکدام از محصولات را جداگانه استفاده و واکاوی می‌کنند و براساس معیارهای تربیتی مجموعه حسینیه کودک شهیدچمران آن‌ها را انتخاب می‌کنند و برای فروش به هاچین عرضه می‌کنند.
تیم هاچین متشکل از مدیریت هاچین، مشاور هاچین، مسئول مستندسازی، عکاس و فروشننده هستند که همگی در اختیار این مجموعه هستند و به‌صورت تمام‌وقت و پاره‌وقت برای این مجموعه کار می‌کنند.
هاچین از مجموعه‌های اقماری حسینیه کودک شهید چمران است که ارلحاظ مالی مستقل از این مجموعه فعالیت می‌کند اما مبانی تربیتی مجموعه را سرلوحه کار خود قرار داده است.
هاچین برای خرید محصولات با تولیدکننده‌های بزرگ اسباب‌بازی مانند فکرانه و تولیدکننده‌های کوچک شهرستان در ارتباط است.
هاچین از ابتدا سعی بر شناختن و شناساندن تولیدکننده‌هایی را داشت که شناخته‌شده نبودند. به‌منظور حمایت از آن‌ها و با مشاوره‌هایی که برای تولید این محصولات به تولیدکننده می‌دهد، محصولات آن‌ها را خریداری می‌کند.

هاچین چیست ؟

هاچین یکی از مجموعه‌های اقماری حسینیه کودک شهید چمران است که در سال ۹۵ با تقاضای خانواده‌ها به منظور انتخاب و تولید کتاب و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان شکل گرفت. در ابتدا هاچین فروشگاهی در حسینیه کودک شهید چمران بود و خانواده‌های چمرانی محصولات مورد نیاز خود را تهیه می‌کردند اما کم‌کم با وجود تقاضاهای زیاد برای مشاوره‌ی انتخاب کتاب و اسباب‌بازی، هاچین کار خود را گسترش داد و فعالیت مجازی خود را شروع کرد. لازم به ذکر است که هاچین دغدغه تولید ملی و کالای ایرانی را همواره درپیش گرفته و تمام محصولات تاییدشده در هاچین ایرانی هستند مگر چند نمونه محدود که متاسفانه مشابه داخلی ندارند.
ما در اینستاگرام و پیام‌رسان‌های ایرانی ایتا و بله فعال هستیم و سایت هاچین در آستانه‌ی بهره‌برداری است.
تیم شاغل در فضای هاچین شامل مدیریت هاچین، مشاور، مسئول مستندسازی، عکاس، طراح و فروشنده هستند.

روند انتخاب محصولات در هاچین چگونه است؟

هاچین باتوجه‌به نیازهای مخاطب، مناسبت‌های مذهبی و شناخت مجموعه هدف ما که کودکان از بدو تولد تا ۱۰ سال هستند، ماهانه برنامه رصد کتاب و اسباب‌بازی دارد و نتیجه این رصدها به تیم کارشناسی تحویل می‌شود.
محصولات شناسایی شده در یک تیم هفت‌نفره که از باتجربه‌ترین مشاوران و مربیان چمرانی هستند، جداگانه بررسی می‌شوند و جنبه‌های مختلف هر محصول در بازی با بچه‌ها بررسی می‌شود.
رویکرد این تیم بر انتخاب محصولاتی است که از هر جهت باعث رشد و سلامت روحی کودکان شود و براین‌اساس بسیاری از اسباب‌بازی‌ها ازجنبه اصلاح رفتار کودکان دارای مشکل‌های رفتاری هم بررسی می‌شود.
از هرمحصول چند نمونه خریداری می‌شود تا هر محصول به‌صورت دقیق بررسی شود. درجه سختی و راحتی‌ها سنجیده شود و کیفیت محصول مورد بررسی قرار گیرد. سپس این محصولات به تیم کارشناسی تحویل می‌شود.
پس از تایید تیم کارشناسی، این محصولات وارد فضای بازی حسینیه کودک می‌شوند. از آنجایی که ضعف اسباب‌بازی‌ها در بازی‌ها بیشتر نشان داده می‌شود، یک‌ماه مورد بررسی قرار می‌گیرند و درصورت تایید سلامت بازی این محصولات، با تولیدکننده قرارداد بسته می‌شود و این محصولات تهیه می‌شوند.
پس از خرید محصولات، تیم مستندسازی شروع‌به کار می‌کنند و برای هر محصول شناسنامه تولید می‌کنند. این شناسنامه شامل متن‌های معرفی و متن‌ای مشاوره‌گونه است که دراختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد و محصولات پس از عکاسی، در میز فروش هاچین قرار می‌گیرند.

ارتباط با هاچین چگونه است؟

هاچین برای گسترش فعالیت خود و به‌منظور فرهنگ ‌سازی برای انتخاب کتاب و اسباب‌بازی‌های مناسب و مشاوره‌های فضاهای بازی و کتابخوانی کودکانه غیر از حضور ماهانه در بازارچه‌ها، از طریق پیامرسان‌های ایرانی ایتا و بله با مخاطبان خود در ارتباط است و به بیش از دوهزار نفر خدمات ارائه می‌دهد.
همچنین در فضای اینستاگرام حدود بیست و یک هزار دنبال‌کننده دارد و و اکنون به جایگاه خوبی در اعتماد خانواده‌ها و افراد برای مشاوره‌گرفتن و تعامل نزدیک مخاطب با تیم کارشناس و مشاوره قرار دارد.
سایت هاچین با حود سیصد عنوان کتاب و اسباب‌بازی کودک درحال بهره‌برداری است و پیش‌بینی ما این است که در طی یک سال به یکی از سایت‌های مرجع در این حوزه تبدیل شویم
در راستای تربیت دینی کودکان و باتوجه‌به اینکه رویکرد تربیتی حسینیه کودک شهیدچمران رویکرد نوینی است که نمونه‌ اجرایی مشابهی تقریبا نداشته است، هاچین اقدام به فعالیت‌ها و فرهنگ‌سازی‌هایی در مناسبت‌های مختلف سال کرده است:
تولید کتاب و بسته‌های بازی مختلف ویژه‌ی مناسبت‌های محرم، عید غدیر، دهه فجر و میلادها و شهادت‌های ائمه
تاکید بر فرهنگ‌سازی و برجسته‌سازی مناسبت‌های مذهبی ازطریق بازی برای کودکان
تاکید بر گسترش فرهنگ «هیات کودک» در شهرهای مختلف کشور: ایجاد محصول، ارائه طرح‌های گرافیکی کودکانه، تجهیز هیات‌های کودک و مشاوره به برگزارکنندگان آن‌ها
گسترش فرهنگ حضور کودکان در پیاده‌روی اربعین و مشاوره به خانواده‌ها برای همراه‌داشتن کتاب و اسباب‌بازی‌های مناسب هر سن
فرایندهای نوپا نیاز به گسترش دارند و هاچین هم از این قاعده مستثنی نیست.
مجموعه هاچین برای گسترش و فرهنگ‌سازی در سطح کشور اقدام به ایجاد شعبه‌های مختلف کتاب و اسباب‌بازی در سراسر کشور کرده است و به‌دنبال گسترش این شعبه‌هاست و برای این کار مهم، این هدف را در پیش گرفته که به یکی از مجموعه‌های پخش کتاب و اسباب‌بازی در سراسر کشور تبدیل شود.
باتوجه‌به ضرورت این امر و نیاز و اشتیاقی که مخاطبان برای همکاری با هاچین اعلام کرده‌اند، نیاز به پشتیبانی نیرو و تجهیزات دوچندان شده است و هاچین به همکاری این مجموعه نیاز دارد.