نکات تربیتی ستاره دار

بازی با کودکان چهار و پنج ساله

 

بازی با کودک ۴ و ۵ سال

۱)برای بازی با کودک ۴ و ۵، سال بهتر است بیشتر از بستر های خام مثل گل، شن و نمک رنگی و بازی های ساده مثل خانه سازی یا دومینو و … استفاده کنید تا فضای بهتری برای بروز خلاقیت های این کودکان مهیا باشد.
۲) در طول روز از تنوع و تعادل در بازی ها استفاده کنید. به طور مثال اگر بازی فکری انجام می دهید بعد از آن، از بازی های هیجانی هم استفاده کنید این کار باعث رشد همه جانبه کودک، شخصیت او و همچنین تخلیه انرژی و مدیریت انرژی کودک می شود.
۳) در طراحی و به کار بردن بازی، به نیاز های کودک، علاقه و همچنین جنسیت او توجه کنید. بازی ها را طوری به کار ببرید که علاوه بر رفع نیاز کودک (به طور مثال بازی هایی برای افزایش دقت و توجه) علایق او را هم در برگیرد و کودک احساس جبر نداشته باشد.
۴. از در اختیار گذاشتن اشیاء تیز مخصوصا بدون حضور بزرگتر برای کودکان ۴ ساله خودداری کنید.
۵. ریتم یعنی تکرار در شکل و تنوع در محتوا. بهتر است برای کودک ۵ ساله یک سری چهارچوب های مشخص مثل نقاشی بازی فکری و دست ورزی و … وجود داشته باشد و تکرار شود. البته با محتواها و ابزارها و خلاقیت های مختلف.
برای کودک ۴ ساله بهتر است که تکرار بیشتر باشد، چون در این سن از تکرار لذت می برند و به طور مثال در لگو و خانه سازی باعث رشد و پیشرفت مهارت های کودک می شود.
۶)در انتخاب وسایل بازی برای کودکان به رده سنی درج شده روی محصول توجه کنید و کودک را ملزم به انجام قواعد بازی نکنید. او را رها کنید تا هرطور که می خواهد با آن بازی کند .
۷. از اواخر ۴ سال و اوایل ۵ سال شروع به کار با قیچی کنید تا مهارت دست ورزی و هماهنگی بین دست و مغز و چشم تقویت شود.
۸. ریتم یعنی تکرار در شکل و تنوع در محتوا. بهتر است برای کودک ۵ ساله یک سری چهارچوب های مشخص مثل نقاشی، بازی فکری، دست ورزی و … وجود داشته باشد و تکرار شود. البته با محتوا، ابزارها و خلاقیت های مختلف.

۹.در انتخاب وسایل بازی برای کودکان به رده سنی درج شده روی محصول توجه کنید. کودک در این سن (البته در اواسط ۵ سال) شروع به یادگیری و تحلیل مقدار کمی از قواعد ساده در بازی ها می کند و حتی از رعایت کردن و وجود قواعد ساده و کوتاه در بازی ها لذت می برد.
در این سن می توانید در کنار بازی های بدون قانون و فاقد ساختار، بازی هایی با درصد کمی قواعد ساده و کوتاه استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *